Chcesz kupić auto z drugiej ręki ?

pon., 09/01/2017 - 12:11 -- Sprawdzamy-Auto

Chcesz kupić auto używane? To pamiętaj, aby przed sprawdzeniem samochodu zwiększyć swoją czujność i podejrzliwość, gdyż w branży motoryzacyjnej nie brakuje nieuczciwych sprzedawców, oszustów czy wręcz naciągaczy. Niestety nasze doświadczenie w sprawdzaniu aut pokazuje, że nie jednokrotnie prywatni sprzedawcy, też często do najuczciwszych nie należą. Podstawą przy sprawdzaniu i kupnie auta, to odstawienie emocji na bok i chłodna ocena sytuacji. Sprawdzenie, a następnie zakup używanego samochodu to duże ryzyko, które należy ograniczyć do minimum. Pamiętajmy, iż zakup samochodu to zawsze spory wydatek dla naszych portfeli, więc wpadka grozi poważnym uszczerbkiem na domowych finansach. Stąd już kilka lat temu powstała usługa polegająca na sprawdzaniu auta przed zakupem.

Najczęstsze grzechy aut używanych to: znacznie wyższy przebieg od deklarowanego, powypadkowość, konieczność przeprowadzenia poważnych napraw a nawet stan niepozwalający na bezpieczną eksploatacje.

Złota zasada przed wyjazdem sprawdzenia auta to - OKAZJA NIE ISTNIEJE!!!

Kolejna złota zasada przy sprawdzaniu i zakupie używanego auta – nie róbcie tego samodzielnie. Weźcie kogoś ze sobą (nie koniecznie musi być to osoba, która wie jak sprawdzać auto) kogoś kto, chłodno z boku oceni całą sytuacje. EMOCJE są złym doradcą. Idealna sytuacja przy sprawdzeniu auto to oczywiście osoba, która się zna. I tu można napisać książkę pod tytułem: „mój sąsiad jest „szpec” motoryzacji i pojedziemy razem sprawdzić i kupić auto”.

Aby móc dokładnie zweryfikować auto powypadkowe, to niestety trzeba posiadać bardzo rozległą wiedzę oraz jeszcze większe doświadczenie. Kupienie sobie miernika lakieru nie rozwiązuje problemu - dlaczego? Ponieważ wystarczy, że element blacharski został wymieniony na nowy i rzeczywiście ma wtedy jedną warstwę lakieru, wówczas tylko doświadczony ekspert wychwyci ten detal... Pracujemy w branży już od wielu lat, więc posiadamy spore doświadczenie, a co za tym idzie znamy wszystkie sztuczki i triki sprzedawców.

Poniżej podam kilka cennych wskazówek dla osób oglądających auta na własną rękę.

Miejsca sprzedaży samochodów używanych:

Komisy przy autoryzowanych salonach: wzbudzają duże zaufanie, ale im też nie wolno bezgranicznie ufać. Komis przy ASO ma łatwy dostęp do historii auta, książek serwisowych, pieczątek, części potrzebnych do odświeżenia auta oraz do komputerów diagnostycznych. Prawdziwe okazje zdarzają się niesamowicie rzadko – jeśli pojawia się w rozliczeniu naprawdę dobre auto, najczęściej przechwytują je pracownicy salonu dla siebie lub sprzedają znajomym. Przy pytaniu o stan auta często zapewniają, że auto jest właśnie świeżo po ich przeglądzie i jest w extra stanie.

Komisy: często na jednym placu komisu, auta wystawia kilku handlarzy – to uniemożliwia dochodzenia ewentualnych swoich praw i może się okazać, że akurat ten handlarz, który Was oszukał, już się tam nie wystawia. Większość aut stojących w komisach jest też wystawiana w ogłoszeniach internetowych, i to często za niższą kwotę niż wywieszona na samochodzie. Te komisy także świetnie znają sztuczki na retusz i ukrycie wad. Często proponują gwarancje (gratis lub za dopłatą) na samochód, które w większości nic nie obejmują i nie działają.     Pamiętać należy, że wielu handlarzy po kilku latach w branży, posiada świetne znajomości w ASO , dzięki czemu ich sprawdzane auto przed zakupem przeważnie posiada mocno naciągnięte wyniki z kontroli.

Prywatne oferty: Ci sprzedający wzbudzają największe zaufanie wśród kupujących i dają wrażenie dobrej ceny – bo przecież pomijamy marże komisu. Handlarze też tak sprzedają swoje auta pod ogłoszeniem w internecie jako osoba prywatna, i często na umowę tzw. In-blanko. Niestety życie i kilka lat doświadczenia przy sprawdzaniu aut przed zakupem pokazało, że prywatny sprzedający - przysłowiowy „starszy Pan” sprzedaje często samochód w stanie dalece odbiegającym od stanu deklarowanego.

Niezłym sposobem wydawałoby się sprawdzenie auta przed zakupem w ASO danej marki, powinno to rozwikłać wszystkie zagadki auta. Pomijając znajomości handlarzy z pracownikami ASO to oprócz tego znamy bardzo dużo przypadków, gdzie auta po powodzi, gradzie lub powypadkowe, były tak pomaskowane, że ASO wypuszczało auto z pozytywną opinią, więc prędzej czy później … mamy po zakupie nie miłą niespodziankę.

Sprawdzenie auta przed zakupem, to ogromna odpowiedzialność nie tylko za czyjeś pieniądze, ALE PRZEDE WSZYSTKIM za zdrowie i życie. Należy o tym pamiętać!!! Zlecając nam sprawdzenie auta, za niewielkie pieniądze możesz ocalić oszczędności życia, uniknąć straty czasu, pieniędzy i oczywiście nerwów. Znając stan swojego przyszłego auta, będzie Ci znacznie łatwiej negocjować cenę auta ze sprzedającym. Co oczywiście zrekompensuje Ci wydatek na usługę sprawdzenia auta przed zakupem.

Masz pytania Zadźwoń do nas.